Іноді, під час роботи з медичною інформаційною системою, під час виконання процесу авторизації, у базі з'являється повідомлення, що користувач заблокований. Самостійно цю проблему користувач системи вирішити не зможе. Потрібно звертатися до фахівця, який має доступ до записів, що завантажуються в базу Ehealth.
Однак, користувач системи повинен виключити те, що це саме його дії призвели до появи заборони. Так як перехід між МІС Helsi і Ehealth здійснюється автоматично, без ручного введення адрес, то в даному випадку має сенс перевірити комп'ютер (ноутбук) на наявність шкідливих вірусних файлів.
Користувачеві будь-якої медичної інформаційної системи завжди треба звертати увагу на свої дії при перегляді різних сайтів. Бути пильним при завантаженні будь-яких файлів. Файли картинок, відео та тексту НЕ можуть вимагати встановлення будь-якого спеціального програмного забезпечення або здійснення будь-яких дій на комп'ютері. Ваші комп'ютери оснащені типовими програмами для перегляду картинок, відео та роботи з текстом.
Тому, при появі повідомлення про блокування входу, необхідно зробити аналіз своїх попередніх дій. І, якщо мало місце перед цим скачування файлу або виникнення незрозумілих вікон на екрані комп'ютера, обов'язково повідомити про події інженера, що відповідає за комп’ютери вашого медичного закладу.
Взагалі, шкідливе програмне забезпечення - це дуже серйозна тема і вимагає обов'язкового дотримання правил комп'ютерної безпеки, як при перегляді інформації в Інтернеті, так і при підключенні до комп'ютера зовнішніх елементів пам'яті (флешки, жорсткі диски).